Najczęstsze objawy raka odbytnicy
W Polsce potrafimy wyleczyć 5 na 10 chorych na raka odbytnicy. Co roku więcej chorych umiera z powodu raka odbytnicy niż ginie osób w wypadkach komunikacyjnych. Jeżeli nauczymy się wcześnie rozpoznawać ten nowotwór to będziemy mieli szansę na wyleczenie 9 na 10 chorych.
Jest o co walczyć. Edukacja – po pierwsze wiedzieć!
Po pierwsze wiedzieć
Rak odbytnicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego. Wczesne rozpoznanie tego schorzenia ma kluczowe znaczenie dla podjęcia skutecznego leczenia i dobrych rokowań pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby znać objawy, które mogą wskazywać na rozwijającego się raka odbytnicy.
Opisane poniżej objawy MOGĄ być wywołane przez raka odbytnicy, ale również MOGĄ być spowodowane nienowotworową chorobą (np. żylaki odbytu, polip odbytnicy i wieloma innymi) często prostą w leczeniu.
Pamiętaj nie rozpoznawaj samodzielnie żadnej choroby – idź do lekarza, a on poprowadzi Cię za rękę w procesie diagnostycznym. Lekcja jaką należy wyciągnąć po przeczytaniu tego tekstu ogranicza się do wizyty u lekarza, jeżeli którykolwiek z opisanych objawów występuje u Ciebie.
Do najczęstszych objawów raka odbytnicy zalicza się:
- Zmiany w rytmie wypróżnień. Mogą to być zarówno epizody nagłych biegunek, jak i przewlekły zaparcia, które mogą pojawiają się naprzemiennie.
Objawy te są związane z upośledzeniem pasażu stolca spowodowanego zmniejszeniem światła jelita przez rozrastający się guz oraz usztywnieniem ściany jelita.
- Obecność krwi na stolcu. Może być ona widoczna gołym okiem lub wykrywalna jedynie w badaniach laboratoryjnych kału.
- Parcie na stolec i uczucie niepełnego wypróżnienia.
- Bóle w podbrzuszu.
- Niezamierzona utrata wagi bez wyraźnej przyczyny oraz ogólne osłabienie organizmu.
Odrębną kategorie stanowią objawy raka odbytnicy związane z rozsiewem do innych narządów. Dla przykładu przerzuty do wątroby mogą powodować bóle w prawym podżebrzu lub zażółcenie skóry. Objawów rozwiniętego raka jest bardzo dużo i zależą od umiejscowienia przerzutów.
Powyższe objawy nie zawsze świadczą o raku odbytnicy
Należy podkreślić, że wymienione objawy nie zawsze muszą wskazywać na raka odbytnicy – mogą być również spowodowane innymi, mniej groźnymi chorobami przewodu pokarmowego. Zawsze zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem, który może zdecydować o dalszych badaniach diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.
Rak odbytnicy, jak każdy rodzaj nowotworu, jest schorzeniem groźnym, ale w wielu przypadkach, gdy zostanie w porę rozpoznany, leczenie może być skuteczne. Kluczowe są regularne badania kontrolne, szczególnie dla osób znajdujących się w grupie ryzyka, do której zaliczają się m.in. osoby powyżej 50. roku życia, z historią choroby nowotworowej w rodzinie, czy cierpiące na przewlekłe zapalenie jelita grubego.
Na zakończenie
Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało i w razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Wkrótce napiszę parę zdań o profilaktyce pierwotnej i wtórnej raka odbytnicy.
Czytelniku zwróć uwagę na siebie i Twoich bliskich!