Pierwsza wizyta u onkologa

Pierwsza wizyta u onkologa będzie dla Ciebie bardzo stresująca. Niedawno dowiedziałeś się o chorobie nowotworowej i jeszcze nie wiesz, czy i jak będziesz leczony. A może pojawiły się nietypowe dolegliwości i dopiero podejrzewasz chorobę nowotworową.  Na pewno chcesz uzyskać szybką pomoc u specjalisty onkologa. Pewnie już sporo przeczytałeś w internecie o swoich objawach lub Twojej chorobie nowotworowej i wcale nie jesteś spokojniejszy. Rodzą się liczne pytania. Zatem przygotuj się starannie do pierwszej wizyty u onkologa. W tym wpisie poznasz scenariusz wizyty onkologicznej.

Wywiad – czyli rozmowa lekarza z pacjentem

Istotne znaczenie mają informacje o chorobach współistniejących. Choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność nerek, choroby neurologiczne mogą wpłynąć na proces postępowania diagnostycznego oraz na wybór schematu leczenia. W czasie pierwszej wizyty lekarz ocenia stan ogólny pacjenta i dlatego szczegółowo dopytuje  o choroby przebyte lub współistniejące, które mogą wypływać na wybór schematu leczenia. Należy zastanowić się kiedy np. był zawał serca, a kiedy rozpoznano cukrzycę. Uszkodzenie serca może być przeciwwskazaniem do zastosowania niektórych chemioterapeutyków. Należy zadbać o przygotowanie pełnej dokumentacji medycznej. Warto zabrać ze sobą wszystkie wypisy szpitalne i wyniki badań dodatkowych. Najlepiej ułożyć je chronologicznie w segregatorze. Pamiętaj, że bezcenny jest dostęp do Twojej dokumentacji medycznej. Jeżeli miałeś wykonane badania obrazowe np. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, to powinieneś zabrać ze sobą płyty CD. Pamiętaj też by zawsze prosić o wydanie wyników badań obrazowych na płytach CD. Niestety nie jest to powszechną praktyką, że pacjent otrzymuje zdjęcia lub płyty CD z badań radiologicznych w dniu wypisu ze szpitala. Opisy badań – to jednak za mało! W trakcie wizyty chirurg oraz onkolog radioterapeuta mogą chcieć obejrzeć wyniki badań obrazowych, aby ocenić zaawansowanie choroby i podjąć decyzję o kwalifikacji do konkretnego schematu leczenia. Ponadto CD z badaniami obrazowymi będą potrzebne do porównania w trakcie i po leczeniu dla oceny efektu przeprowadzonej terapii. Precyzyjne zebranie wywiadu może znacznie ułatwić zaplanowanie badań diagnostycznych i przyspieszyć dzień rozpoczęcia leczenia.

Pierwszym etapem każdej wizyty lekarskiej jest wywiad medyczny. Lekarz będzie zadawał pytania dotyczące m. in. pierwszych objawów choroby nowotworowej, przebytych i współistniejących chorób, przebytych operacji, chorób u bliskich krewnych, przyjmowanych  leków oraz informacji o uczuleniu na leki i środki kontrastowe. Warto sporządzić listę odpowiedzi na powyższe pytania. Proszę zastanowić się jaki był pierwszy objaw choroby i kiedy się pojawił, jakie były następne objawy? Na przykład: krwioplucie pojawiło się przed 6 miesiącami, a od 2 miesięcy mam chrypkę. Często lekarz pyta o spadek wagi i oczekuje konkretnej odpowiedzi, powiedzmy: straciłem 10 kg w ciągu 4 miesięcy (lepiej – spadłem na wadze z 70 kg do 60 kg w ciągu 4 miesięcy). Taki wywiad jest ważny dla oceny dynamiki choroby i jej wpływu na organizm. Lekarz może Cię zapytać nie tylko o wagę, ale również o wzrost, aby wyliczyć BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała). BMI jest dobrą miarą odżywienia pacjenta i stanowi podstawę do wydania zaleceń żywieniowych.

Ten temat może Cię zainteresować:

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Adrianna pisze:

    Pierwsza wizyta u Onkologa jest bardzo ważna ale też stresująca dla chorego który często jest zrezygnowany i widzi wszystkonw czarnych kolorach ale i dla opiekuna chorego. Ja miałam tę pzyjemność być u Pana Profesora z chorym ojcem i już na pierwszej wizycie dostaliśmy niesamowitą nadzieję i wiarę ,że zasosowane lecznie może nam pomóc.Dzięki cierpliwości w tłumaczeniu pacjentowi krok po kroku,profesjonalnemu i cierpliwemu tłumaczeniu uwierzyliśmy że to się uda, że pokonamy nowotwór złośliwy.I udało się! Jest cudownie a kazdy dzień witamy z uśmiechem chcąc krzycząc do innych załamanych chorych; nie bójcie się, będzie dobrze !;są wsród nas specjaliści oddani jak Profesor, którzy lata nauki przenoszą na pacjentów i odnoszą sukcesy!. Dziękuję Panie Profesorze!

    • admin pisze:

      Pierwsza wizyta u onkologa jest krytyczna, ponieważ buduje zaufanie pomiędzy chorym i lekarzem. W ciągu kilkunastu minut chory musi podjąć decyzję, czy powierzyć zdrowie a często życie nowopoznanej osobie? Czy przyjąć zaproponowany tryb badań diagnostycznych, czy zgodzić się na wybrany przez lekarza schemat leczenia? Bardzo wiele trudnych decyzji do podjęcia przez chorego i to w krótkim czasie. Jestem przekonany, że brakuje nam optymalnego systemu opieki nad chorym pierwszorazowym. Dlatego chorzy tracą niepotrzebnie wiele miesięcy nim zostanie postawione właściwe rozpoznanie, a następnie propozycję leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *