Radioterapia Śródoperacyjna u chorych na raka piersi

Spore zainteresowanie wywołuje temat radioterapii śródoperacyjnej u chorych na raka piersi, stąd wizyta w Aktualnościach. Jaka jest przewaga radioterapii śródoperacyjnej nad samodzielną radioterapia z pól zewnętrznych u chorych na raka piersi? Dlaczego radioterapia śródoperacyjne powinna być stosowana przy planowanych operacjach onkoplastycznych piersi? Sporo pytań. Link do audycji: https://katowice.tvp.pl/74762568/aktualne-slaskie-13122023

Jak leczyć chorą na wczesnego raka piersi?

Leczeniem z wyboru jest operacja oszczędzająca pierś, która polega na usunięciu guza piersi z marginesem zdrowych tkanek oraz pobraniem węzła wartowniczego. Ale to za mało. Po samodzielnej chirurgii (dane historyczne) wznowę miejscową stwierdzano nawet u 20%-25% chorych. Zatem trzeba zastosować radioterapię, aby zredukować ryzyko nawrotu miejscowego. Wartą uwagi jest możliwość zastosowania radioterapii śródoperacyjnej. Jednak niewiele ośrodków onkologicznych ma taką możliwość.

Jak przebiega radioterapia śródoperacyjna?

Aparat do radioterapii śródoperacyjnej

W loże po usuniętym guzie piersi wprowadza się aplikator (tą bursztynową kulkę na końcu źródła promieniowania). Lekarz obszywa tkankę gruczołową na aplikatorze i już można rozpocząć radioterapię śródoperacyjną. Radioterapia trwa około 15-20 min.

Zalety radioterapii śródoperacyjnej

  1. aplikator jest wprowadzany w lożę po guzie – niskie ryzyko błędu geograficznego. Ma to ogromne znaczenie przy planowanych operacjach onkoplastycznych.
  2. współpraca chirurga i onkologa radioterapeuty pozwala na właściwe określenie obszarów największego ryzyka nawrotu. Oszczędzenie zdrowych tkanek.
  3. Skrócenie czasu leczenie.
  4. Zmniejszenie wydzielania cytokin, które przyspieszają gojenie rany, ale nieswoiście mogą pobudzać do wzrostu pozostawione komórki nowotworowe.
  5. Wysoka skuteczność miejscowa. Po 5 latach od operacji mniej niż 2% wznów miejscowych.

Radioterapia z pól zewnętrznych

Schemat leczenia obejmuje radioterapię na obszar całej piersi (są wyjątki, ale o tym innym razem). Technika radioterapii na zatrzymanym głębokim wdechu minimalizuje ryzyko uszkodzenia płuc i serca. Najczęściej stosuje się 17 frakcji radioterapii (czyli 17 dni leczenia – soboty i niedziele są wolne) po 2,5 Gy. W zasadzie nie obserwujemy odczynów popromiennych. Czasami skóra piersi ulega lekkiemu zaczerwienieniu lub zbrązowieniu. Wyjątek mogą stanowić chore, które otrzymały chemioterapię przed radioterapią. Ale i w tej grupie chorych odczyny nie są mocno nasilone.

Leczenie systemowe

Chore na wczesnego raka piersi najczęściej wymagają leczenia uzupełniającego: chemioterapii, immunoterapii i/lub hormonoterapii. Wybór rodzaju leczenia zależy od zaawansowania choroby, cech patologicznych guza i wielu innych czynników (pewnie kiedyś omówimy to szerzej).

Podsumowanie

Operacje oszczędzające pierś w połączeniu z radioterapią są najlepszym leczeniem dla chorych na wczesnego raka piersi. Zapewniają bardzo dobry efekt kosmetyczny i są bardzo skutecznym leczeniem nowotworu.

Ten temat może Cię zainteresować

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *